Zadzwoń: 601 61 61 85 lub napisz biuro@centrum-vita.pl
Czynne pon-pt: 8:00-20:00 oraz sob: 8:00-14:00

WIZYTA U FIZJOTERAPEUTY

Vitaj w Centrum Vita!

Nazywam się Jakub Kozikowski i jestem fizjoterapeutą w Centrum Rehabilitacji Vita w Pruszkowie pracującym z pacjentami ortopedycznymi. Dlaczego rehabilitacja ortopedyczna po urazie jest tak ważna? Następstwem urazów ortopedycznych jest bardzo często powstawanie blizn, sklejenie się struktur a przebieg nowo-tworzących się włókien nie jest prawidłowy. Tak uszkodzone tkanki potrzebują specjalistycznej pomocy fizjoterapeuty w prawidłowym gojeniu się! Jak wygląda rehabilitacja ortopedyczna?

Rehabilitacja ortopedyczna ma za zadanie przeprowadzić pacjenta przez wszystkie fazy po uszkodzeniu, począwszy od stanu ostrego, poprzez podostry i przewlekły do odzyskania pełnej sprawności. Kolejne etapy rehabilitacji pomagają przystosować tkanki do przyszłych obciążeń i poprawiają jakość naprawiających się struktur. W fazie ostrej pracujemy na zmniejszeniu dolegliwości bólowych, zmniejszeniu obrzęku, poprawiamy krążenie, dbamy o okoliczne stawy, aby poddane większym obciążeniom same nie znalazły się w stanie choroby.

Kolejny etap ma na celu zwiększenie zakresu ruchomości, uelastycznienie struktur, stopniowe obciążanie urażonego miejsca. Rehabilitacja kończy się zaangażowaniem mięśni do pracy, odzyskaniem prawidłowego wzorca ruchu i podniesieniem wydolności ogólnej organizmu. Niektóre urazy wymagają unieruchomienia co samo w sobie powoduje wiele powikłań związanych z wyłączeniem danego rejonu z funkcjonowania.

Rehabilitacja ortopedyczna ma na celu znalezienie problemu w funkcjonowaniu ciała i pomóc w powrocie do sprawności. Fizjoterapeuta ortopedyczny koncentruje się na zniesieniu dolegliwości bólowych, zlokalizowaniu i usunięciu restrykcji na poziomie mięśni, powięzi, stawów, bądź innych struktur, odzyskaniu możliwie największego zakresu ruchu, poprawy kontroli mięśniowej, a także na uzyskaniu poprawnego ustawienia ciała. Dokładamy też wszelkich starań, aby zminimalizować ryzyko nawrotu dolegliwości. Informujemy, uczymy, przestrzegamy i pomagamy na wielu płaszczyznach.

Jeżeli Twój problem po urazie ortopedycznym nie ustaje lub nasila się, zapraszam Cię na wizytę! Im wcześniejsza interwencja fizjoterapeuty tym większe szanse na pełny powrót do zdrowia!

Jakub Kozikowski

Fizjoterapeuta

Zapisz się na wizytę: 601 616 185

KIEDY DO FIZJOTERAPEUTY A KIEDY DO ortopedy

Kiedy niezbędna okazuje się wizyta u ortopedy?

NAJPIERW DO FIZJOTERAPEUTY

Fizjoterapeuta przeprowadza wywiad i badanie kliniczne na podstawie których planuje terapię i zabiegi dodatkowe. Dysponuje on narzędziami, dzięki którym jest w stanie zadecydować czy problem, z którym zgłosił się Pacjent mieści się w wachlarzu jego kompetencji czy też konieczna jest konsultacja z innym specjalistą. Ta droga w znacznej większości przypadków jest wystarczająca.

Niekiedy jednak objawy z jakimi się spotykamy każą nam wysłać Pacjenta na wizytę do ortopedy w celu poszerzenia diagnostyki o badania dodatkowe (RTG, USG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa). W takim wypadku nasz fizjoterapeuta kieruje Pacjenta do naszego lekarza ortopedy – Marcina Wigiera. Co dzieje się dalej?

LEKARZ ORTOPEDA

Lekarz ortopeda jest istotnym przystankiem na drodze ku odzyskaniu zdrowia. To właśnie on może wystawić skierowanie na badania, które poszerzą diagnostykę.

W sytuacji gdy podejrzewa się poważną chorobę konieczna jest dokładna informacja o stanie zdrowia Pacjenta. Po masywnych urazach, wypadkach, nietypowych objawach konieczne jest wykonanie badań dodatkowych, które zakwalifikują Pacjenta do dalszego leczenia. Może to być leczenie operacyjne, bądź zachowawcze.

DLACZEGO DOCHODZI DO URAZÓW?

DLACZEGO POWSTAJĄ URAZY ORTOPEDYCZNE?

Zacznijmy od tego, że każda tkanka organizmu ludzkiego przystosowana jest do przyjmowania pewnych obciążeń. Do czasu gdy bodźce aplikowane ciału nie przekraczają możliwości adaptacyjnych wszystko funkcjonuje prawidłowo. Zbyt duże siły, obciążenia, a także brak odpowiedniej regeneracji mogą zaburzyć sprawne działanie organizmu.

SŁABA FORMA NASZEGO ORGANIZMU

Dzisiejsze życie toczy się w szybkim tempie, pozycje w których spędzamy większą część dnia są zazwyczaj niekorzystne, a doza i rodzaj odpoczynku nie poprawią sytuacji. Długie siedzenie, brak ruchu, wysoki poziom stresu, niedobory snu. To wszystko i znacznie więcej wpływa na to w jakiej formie znajdują się nasze ciała. Duże napięcie, ograniczony zakres ruchomości, osłabione mięśnie, niewystarczające czucie własnego ciała. W takim stanie bardzo łatwo o jakiś uraz.

WYSTARCZY NIEWINNY RUCH

Może się zdarzyć tak, że z pozoru niewinny ruch spowoduje powstanie problemu w ciele. Niewielkie przeciążenia sumowane w czasie mogą doprowadzić do powstania stanu zapalnego i rozwinięcia dolegliwości. Bywa też tak, że zdarzenia losowe powodują oddziaływanie bardzo dużych sił, takich, którym tkanki nie są w stanie sprostać. Dochodzi wtedy do złamań, pęknięć, skręceń bądź zwichnięć.